Fen Bilimleri

 

Buradan Hızlı Ulaşın

Tam Gölge Nasıl Oluşur?

Öğeyi Oyla
(337 oy)

Güneşli bir havada yürürken yerde sizi sürekli ta­kip eden birisi vardır. Güneş ışınlarının üzerimize gel­mesiyle üzerimizden geçemeyen ışınların yerde elleri ve ayakları olan karanlık bir alan oluşturduğunu he­pimiz fark etmişizdir. İşte bir ışık kaynağının önüne ışık geçirmeyen bir engel konulduğunda, engelin ar­kasında karanlık bir alan oluşur. Bu karanlık alana gölge denir. Bir ışık kaynağından çıkan ışık opak bir madde ile karşılaştığında maddenin arkasında karanlık bir bölge oluşur. Bu bölgeye gölge denir. Örneğin gün içinde güneş ışınlarının etkisiyle bina, ağaç, insan gibi pek çok varlığın etrafında gölge oluşur.

 

Işık saydam olmayan maddelerin içinden geçe­mez. Işık doğrusal yolla yayıldığı için de saydam olmayan cisimle­rin arkasına ulaşamaz. Bu se­beple opak cisimlerin ar­kasında güneş ışığının ula­şamadığı ışıksız bir alan oluşur.

Gölge oluşumu ci­simlerin şekli ve büyüklüğüyle ilgili­dir. Büyük cisimlerin büyük gölgesi, küçük cisimlerin de küçük gölgesi oluşur. 

Gölge oluşumu için bir ışık kaynağı ve ışık geçirmeyen bir cisim ge­reklidir. Işığın izlediği yolu gösteren düz çizgi­nin ışık ışını olarak ad­landırıldığını biliyorsu­nuz. Işık ışınları gerçek­te olmayan ancak ışığın izlediği yolu gösteren çizgilerdir. Bir ışık kay­nağından her yöne sayı­sız ışın çizilebilir.

Bir cismin gölgesi, ışık kaynağından cisme ışınlar çizilmesiyle bulunabilir. Cismin kenarından geçen ışınlar ekrana düşerek ekranı aydınlatır. Cismin üze­rine düşen ışınlar ise cismin arkasına geçemez. Böylece ekran üzerinde gölge oluşur.

Gölge oluşumu 2 temel unsura bağlıdır:

 • Opak maddelerin ışığın geçişini engellemesi
 • Işığın doğrusal bir yolla yayılması

TAM GÖLGE VE YARI GÖLGE

Bir ışık kaynağından çıkan ışınlar saydam olmayan bir cisim tarafından engellendiğinde cismin arkasında karanlık bölgeler oluşur. Işık kaynağından hiç ışık almayan yerlerde oluşan koyu renkli gölgeye tam gölge denir. Tam gölge, karanlık ve sınırları kesin olan bölgedir. Işık kaynağının bazı kısımlarından ışık alan ve daha az karanlık görünen bölgede oluşan gölgeye yarı gölge denir. 

Yarı gölge oluşabilmesi için:

1. Işık kaynağının cisimden büyük olması gerekir.

2. Birden fazla ışık kaynağı varsa yarı gölge oluşur.

Işık kaynağı, cisim ve ekran arasındaki mesafenin artışı ve azalışı ekran üzerinde oluşan gölgenin bü­yüklüğüne etki eder. Bu durumları şöyle gösterebili­riz. Işık kaynağının büyük ya da küçük olması, ortamda birden fazla ışık kaynağının bulunması farklı gölgelerin oluşmasını sağlar.

 

 

Okunma 21969 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Ağustos 2017 17:20

7 yorum

 • Yorum Linki Zeynep Pazartesi, 13 Şubat 2017 17:46 yazan Zeynep

  Gerçekten bu kadar güzel olurdu Sağolun

 • Yorum Linki SADİCAN DUVA Çarşamba, 23 Mart 2016 18:13 yazan SADİCAN DUVA

  ÇOK GÜZEL YAZANIN ELLERİNE SAĞLIK :D :D :D :D

 • Yorum Linki HackerTr Pazartesi, 22 Şubat 2016 14:12 yazan HackerTr

  saol'lun hoca 100 verdi

 • Yorum Linki hnım Pazar, 21 Şubat 2016 13:54 yazan hnım

  canımsınız çk güzel yazmamışsınız

 • Yorum Linki selin Cumartesi, 20 Şubat 2016 10:49 yazan selin

  ben bulamadım

 • Yorum Linki melek Salı, 16 Şubat 2016 16:13 yazan melek

  hiiiiiiiiiiiiiiiç bişi anlamadım laaaaaaaaaaaaaaaaan

 • Yorum Linki Maide Perşembe, 12 Şubat 2015 14:19 yazan Maide

  Çoooook tşk ederim tek aradığım uzunlukta metni burada buldum.Thanks:D

Yorum Ekle