Buradan Hızlı Ulaşın

Tam Gölge Nasıl Oluşur?

Öğeyi Oyla
(151 oy)

Güneşli bir havada yürürken yerde sizi sürekli ta­kip eden birisi vardır. Güneş ışınlarının üzerimize gel­mesiyle üzerimizden geçemeyen ışınların yerde elleri ve ayakları olan karanlık bir alan oluşturduğunu he­pimiz fark etmişizdir. İşte bir ışık kaynağının önüne ışık geçirmeyen bir engel konulduğunda, engelin ar­kasında karanlık bir alan oluşur. Bu karanlık alana gölge denir. Bir ışık kaynağından çıkan ışık opak bir madde ile karşılaştığında maddenin arkasında karanlık bir bölge oluşur. Bu bölgeye gölge denir. Örneğin gün içinde güneş ışınlarının etkisiyle bina, ağaç, insan gibi pek çok varlığın etrafında gölge oluşur.

 

Işık saydam olmayan maddelerin içinden geçe­mez. Işık doğrusal yolla yayıldığı için de saydam olmayan cisimle­rin arkasına ulaşamaz. Bu se­beple opak cisimlerin ar­kasında güneş ışığının ula­şamadığı ışıksız bir alan oluşur.

Gölge oluşumu ci­simlerin şekli ve büyüklüğüyle ilgili­dir. Büyük cisimlerin büyük gölgesi, küçük cisimlerin de küçük gölgesi oluşur. 

Gölge oluşumu için bir ışık kaynağı ve ışık geçirmeyen bir cisim ge­reklidir. Işığın izlediği yolu gösteren düz çizgi­nin ışık ışını olarak ad­landırıldığını biliyorsu­nuz. Işık ışınları gerçek­te olmayan ancak ışığın izlediği yolu gösteren çizgilerdir. Bir ışık kay­nağından her yöne sayı­sız ışın çizilebilir.

Bir cismin gölgesi, ışık kaynağından cisme ışınlar çizilmesiyle bulunabilir. Cismin kenarından geçen ışınlar ekrana düşerek ekranı aydınlatır. Cismin üze­rine düşen ışınlar ise cismin arkasına geçemez. Böylece ekran üzerinde gölge oluşur.

Gölge oluşumu 2 temel unsura bağlıdır:

  • Opak maddelerin ışığın geçişini engellemesi
  • Işığın doğrusal bir yolla yayılması

TAM GÖLGE VE YARI GÖLGE

Bir ışık kaynağından çıkan ışınlar saydam olmayan bir cisim tarafından engellendiğinde cismin arkasında karanlık bölgeler oluşur. Işık kaynağından hiç ışık almayan yerlerde oluşan koyu renkli gölgeye tam gölge denir. Tam gölge, karanlık ve sınırları kesin olan bölgedir. Işık kaynağının bazı kısımlarından ışık alan ve daha az karanlık görünen bölgede oluşan gölgeye yarı gölge denir. 

Yarı gölge oluşabilmesi için:

1. Işık kaynağının cisimden büyük olması gerekir.

2. Birden fazla ışık kaynağı varsa yarı gölge oluşur.

Işık kaynağı, cisim ve ekran arasındaki mesafenin artışı ve azalışı ekran üzerinde oluşan gölgenin bü­yüklüğüne etki eder. Bu durumları şöyle gösterebili­riz. Işık kaynağının büyük ya da küçük olması, ortamda birden fazla ışık kaynağının bulunması farklı gölgelerin oluşmasını sağlar.

 

 

Okunma 6247 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Mart 2014 17:19

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.