Fen Bilimleri

 

Buradan Hızlı Ulaşın

Mantarları Tanıyalım

Öğeyi Oyla
(93 oy)

 Mantarlar

Mantarlar görünüş olarak bitkilere benzemesine rağmen, bitki değildir. Mantarların yapısında çiçekli bitkilerde olduğu gibi kök, gövde ve yaprak bulunmaz. Bu nedenle bitkiler gibi fotosentez yapamazlar. Mantarlar besinlerini fotosentez ile üretemediği için dışarıdan hazır olarak alırlar. Bitki hayvan atıkları ile cansız varlıklar üzerindeki besinleri alarak yaşarlar. Mantarlar nemli ortamlarda yaşar ve besin bulduğunda hızla ürer. Mantarların çok çeşidi vardır. Başlıca türleri dört grupta incelenir.

1. Şapkalı Mantarlar

Çevremizde özellikle ormanlık alanlarda, bahçelerde, çayırlarda, tarlalarda sıkça gördüğümüz mantarlardır. Şapkaya benzeyen renkli başlıkları olduğundan bu tür mantarlara şapkalı mantarlar denir. Toprakta veya ağaç kabuklarında yaşarlar. Bu mantarların çoğu zehirlidir. Bu yüzden besin maddesi olarak tüketilmesi uygun değildir. Ancak insanlar tarafından besin olarak tüketilmek üzere yetiştirilen proteince zengin kültür mantarları da vardır. Şapkalı mantarların zehirli ve zehirsiz türlerini birbirinden ayırmak oldukça güçtür. Bu nedenle doğada kendiliğinden yetişen mantarlar kesinlikle yenmemelidir.

 

2. Maya Mantarları

Bu mantar türü gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Bu mantarlardan üretilen mayalar hamurun kabarmasında, sütten peynir yapılmasında rol oynar. Yediğimiz ekmeğin içindeki baloncuklar ekmeği kabartan ve maya mantarları tarafından üretilen karbondioksit gazıdır. Piyasada kurutulmuş ve paketlenmiş halde satılan maya mantarları ıslatıldığında canlılık özelliği göstermeye başlar ve hızla çoğalırlar.

 

 

3. Küf Mantarı

Uzun süre açıkta bırakılan yiyeceklerin üzerinde oluşurlar. Küf mantarları besinlerin çürüyüp bozulmasına neden olur. Bu tür yiyecekleri yemek sağlığımıza zarar verir ve zehirlenmelere neden olur. Küf mantarları yiyeceklerin üzerinde gri, yeşil veya mavi renkte bir örtü oluşturur. Mantarların zararlı olanlarının yanı sıra yararlı olanları da vardır. Bilim insanları peynir küfünden penisilin denilen bir madde üretmiştir. Antibiyotikler penisilyum adı verilen bir küf mantarından yapılmıştır. Penisilini Alexander Fleming bulmuştur.

4. Hastalık Yapan Mantarlar

Hastalık yapan mantarlar da gözle görülmeyecek kadar küçüktür. İnsanlarda bitki ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara neden olurlar. Genellikle saç ve deri hastalığı yaparlar. Saçların dökülmesine neden olan saçkıran, bebeklerin ağzında oluşan pamukçuk, el, ayak ve tırnaklarda oluşan pek çok deri hastalığı mantarların sebep olduğu hastalıklardır. Mantarların sebep olduğu hastalıklar bulaşıcıdır. Bu nedenle başkalarına ait terlik, giysi vb. eşyaları kullanmamalıyız. 

Okunma 10805 defa Son Düzenlenme Pazar, 05 May 2013 13:03

1 yorum

Yorum Ekle