Fen Bilimleri

 

Buradan Hızlı Ulaşın

Çiçekli Bitkileri Tanıyalım

Öğeyi Oyla
(13 oy)

Çiçekli bitkiler  kök, gövde, yaprak ve çiçekten oluşan gelişmiş bitkilerdir. Bu kısımların her biri ayrı ayrı görevleri vardır.

1) Kök: Bitkilerin toprak altında bulunan ve bitkiyi toprağa bağlayan kısmına kök denir.

Bitki kökleri sayesinde toprakta bulunan su ve mineralleri alır. Kökler aynı zamanda bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Kökler olmasaydı bitkiler rüzgar, yağmur ve akan suların etkisiyle topraktan kopardı. Bitkilerde kök toprağın derinliklerine doğru yayılabilir. Ağaçların kökleri çok derinlere kadar iner. Bu kökler aynı zamanda toprağı da tutar. Eğimli arazilerde toprak kaymasını önler. Bu nedenle ağaçlandırma yapmak çok önemlidir.

Bitkilerin kökleri ihtiyaç duyduğu su ve mineral miktarına göre farklılık gösterir. Bitkilerin kökler birbirinden farklıdır. Buğday, arpa, mısır, soğan gibi bitkilerin kökleri gövdenin hemen ucundan çıkan püskül şeklindedir.

Şeker pancarı, havuç, turp gibi bitkilerin kökleri besin depo eder. Bunlar kazık ya da yumru kök diye adlandırılır.

Domates, biber, fasulye ve ağaçların kökleri toprağın derinliklerine kadar inen kalın bir ara kök ve ona bağlı yan köklerden meydana gelmiştir.

2) Gövde: Gövde bitkinin dik durmasını sağlayan kısmıdır.  Bazı bitkilerin gövdeleri kalın ve sağlamdır. Ağaçların gövdeleri genellikle kalın ve sert yapılıdır. Bazı bitkilerde is gövde gelişmemiş ve ince yapıdadır. Örneğin arpa, buğday, mısır gibi bitkilerin gövdesi ince ve zayıftır. Bazı bitkilerin gövdesi toprağın altında ya da suyun içinde olabilir. Örneğin nilüfer böyle bir bitkidir.

Patates gibi bitkilerin gövdeleri yumru şeklindedir ve toprağın altındadır. Besin depo edebilirler.

Gövdesi toprak üstünde durup fakat dik duramayan sürünen bitkiler de vardır. Örneğin kabak, çilek, karpuz.

Gövde; bitkinin çiçek ve yaprakların besin ve su taşır. Kökten aldığı su ve mineralleri bitkinin diğer kısımlarına iletilmesini sağlar. Yapraklarda üretilen besinleri de bitkinin diğer bölümlerine taşır.  

Okunma 9611 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 25 Mart 2013 13:47

Yorum Ekle