Fen Bilimleri

 

Buradan Hızlı Ulaşın

Bitkileri Sınıflandıralım

Öğeyi Oyla
(53 oy)

Dünya üzerinde en fazla canlı türü bitki sınıfında vardır. Çöllerden kutuplara kadar her yerde bitkilere rastlayabiliriz. Bitkilerin yaşama sınıfı, vücut yapıları, üreme şekilleri, beslenme şekilleri diğer canlılara göre pek çok farklılık gösterir. Bitkileri benzerlik ve farklılıklarına

göre sınıflandırdığımızda üreme şekillerinin bitkilerde belirleyici olduğunu görürüz. Çiçek bitkinin üreme organıdır ve her bitkide çiçek bulunmaz. Bitkiler üreme organı olan çiçeği bulundurup bulundurmama özelliğine göre iki grupta incelenir.

1. Çiçeksiz Bitkiler

Çiçek ve tohum bulundurmayan bitkilere çiçeksiz bitkiler denir. Bu bitkilerde kök, gövde ve yaprak gelişmemiştir. Bu bitkiler az gelişmişlerdir. Eğrelti otları, kara yosunları, algler, at kuyruğu, kibrit otu gibi bitkiler çiçeksiz bitkilere örnek verilebilir. Çiçeksiz bitkiler genellikle kayaların ve büyük ağaçların gövdelerinin üzerinde, taş aralıklarında görülürler.

 

2. Çiçekli Bitkiler

Bitkilerin en gelişmiş grubu çiçekli bitkilerdir. Bu bitkilerde kök, gövde ve yaprak kısımları ve çiçek bulunur. Çiçekli bitkilerde üreme şekillerinden dolayı tohum ve meyve oluşumu gözlenir. Bahçelerimizi süsleyen çiçekler, meyve elde ettiğimiz ağaçlar, sebzeler, baharatlar, buğday, mısır gibi tahıllar çiçekli bitkilere örnek olarak verilebilir.

Okunma 9147 defa Son Düzenlenme Pazar, 24 Mart 2013 16:30

1 yorum

  • Yorum Linki eyüp Pazartesi, 13 May 2013 14:35 yazan eyüp

    çok yardımcı oldu projede

Yorum Ekle