Fen Bilimleri

 

Dünya, Güneş Ve Ay'ın Şekli

Öğeyi Oyla
(42 oy)

 

Geçmişte insanlar Dünya, Güneş ve Ay'ın şekilleri ve büyüklükleri hakkında çeşitli görüşler öne sürmüşlerdir. Dünya ve Ay'ın tepsi gibi düz Güneş'in yaprak şeklinde olduğu hatta Dünya'nın öküzün boynuzları üzerinde duran bir nesne olduğu  düşünülmüştür. Eski Mısır'da filozoflar Dünya'yı bir kutu, gökyüzünü kapak gibi ; Hintliler de Dünya'yı dört filin tepesinde duran bir daire gibi düşünmüşlerdir.

İlerleyen yıllarda bilim insanları sürekli araştırmalar yapmış, bu amaçla gözlem evleri kurmuş, teleskopu icat etmişlerdir.

 Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde yeni teknolojik teleskoplar yapılmış, gök cisimlerinin uzaydan fotoğrafları çekilmiş ve gerçek şekilleri ve büyüklükleri bulunmuştur.

Gök cisimlerini inceleyen bilim dalına astronomi, gök bilimleri ile uğraşan bilim insanlarına da astronom(bilim insanları) denir. Thales, Uluğ Bey, Thcho Brahe, Nasurettin Tusi, Batlamyus, Harezmi, Nikolas Kopernik, Galileo Galilei astronomi biliminin gelişmesine katkıda bulunan bilim insanlarıdır.

Günümüzde yapılan çalışmalar Dünya, Güneş ve Ay'ın küre şeklinde olduğunu tespit etmiştir. Çevremize baktığımızda Dünya'nın yüzeyi düz gibi görünmesine rağmen bazı olaylar Dünya'nın küre şeklinde olduğunu kanıtlar. Örneğin bir noktadan hareket eden geminin sürekli aynı yönde ilerleyerek başladığı noktaya ulaşması veya bize yaklaşan bir geminin önce dumanının sonra bacasının en son da gövdesinin görünmesi Dünya'nın küre şeklinde olduğunun bir göstergesidir.

Dünya'nın tamamının şeklini anlamak için sadece Dünya'dan bakmak yetmez. Uzaydan çekilen fotoğraflar Dünya, Güneş ve Ay'ın şeklini tam olarak anlamamızı sağlamıştır. 

 

Okunma 6813 defa Son Düzenlenme Pazar, 20 Ağustos 2017 19:13

Yorum Ekle