Fen Bilimleri

 

Güneş'in Yapısı ve Özellikleri

Öğeyi Oyla
(102 oy)

Güneş, galaksimizdeki yıldızlar içinde bize en yakın olan yıldızdır. Güneş, diğer yıldızlar gibi çevresine ısı ve ışık yayar. Dünyamıza yaklaşık 150 milyon km uzakta olan Güneş olmasaydı yeryüzünde yaşam olmazdı. Güneş'ten Dünyamıza gelen enerji, bitkiler tarafından diğer canlıların ihtiyacı olan besinin üretilebilmesini sağlar. Ayrıca canlıların ihtiyacı olan ısı ve ışığı sağlar. Dünya'da var olan tüm enerjilerin kaynağı Güneş'tir. 

Güneş'in sahip olduğu ısı ve ışık enerjisi yapısında bulunan hidrojenin helyuma dönüşmesiyle sağlanır. Hİdrojenin helyuma dönüşmesi büyük bir enerjinin açığa çıkmasını sağlar. Bu esnada çok büyük patlamalar meydana gelir. 

Güneş'in yüzeyinde sıcaklık yaklaşık 6000 derece, iç yüzeyinde ise 15 milyon derecedir. 

Güneş büyüklük olarak da hem Dünyamızdan hem de Güneş sistemindeki diğer gezegenlerden çok büyüktür. Güneş'in içine yaklaşık 1 milyon tane Dünya sığabilir. 

Güneş'in Katmanları

Dünya'da olduğu gibi Güneş de dıştan içe doğru çeşitli katmanlardan oluşur. Küre şeklinde olan Güneş'in en iç tabakası Çekirdektir. Çekirdek sıcaklığın en yüksek olduğu bölgedir. Çekirdekte sıcaklık yaklaşık 15 milyon derecedir. 

Çekirdeğin üzerindeki katman ışık küre, diğer adıyla fotosferdir. Işık küre Güneş'in çıplak gözle gördüğümüz yüzüdür. 

Işık küreyi saran ve tam Güneş tutulması sırasında gözlemlenebilen dış katmana renk küre (kromosfer) denir. 

Güneş'i saran parlak ve yüksek sıcaklıktaki katmana da Güneş tacı (korona) denir.

Güneş sistemindeki diğer gök cisimleri gibi Güneş de hareketlidir.

Güneş'in 2 türlü hareketi vardır:

1. Kendi ekseni etrafındaki hareketi

2. Samanyolu galaksisi içindeki dönme hareketi

Güneş'in kendi ekseni etrafındaki bir turu yaklaşık 25 gün sürer. Güneş'in kendi ekseni etrafındaki hareket yönü batıdan doğuya doğrudur. Güneş'in Samanyolu galaksisi etrafındaki bir turu yaklaşık 250 milyon yıl sürer.

Perspektif Etkisi

Doğadaki cisimlerin bizden uzaklaştıkça küçülmüş ve renginin solmuş görünmesine perspektif etkisi denir. Aynı şekilde bize yakın olan cisimler daha büyük ve ayrıntılı görünürler. 

Gökyüzüne baktığımızda Güneş ve Ay'ı yaklaşık olarak aynı büyüklükte görürüz. Oysa Güneş Ay'dan kat kat daha büyüktür. Bunun nedeni perspektif etkisidir. Güneş bize 150 milyon km uzaklıktadır. Ay ise 385 bin km uzaktadır. Yani Güneş Ay'dan çok daha uzaktadır. Güneş bize Ay'dan daha uzak olduğu için daha küçük görünür. Samayolu galaksisinde Güneş'ten çok daha büyük yıldızlar vardır. Ancak onlar bize çok uzak olduğu için gökyüzünde sadece küçük bir nokta şeklinde görünürler. Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz sayısız yıldız galaksimizdeki bu dev yıldızlardır.

Çıplak Gözle Güneş'e Bakmamalıyız

Güneş'ten gelen ışınlar çok güçlüdür ve gözümüzün en dış tabakası olan saydam tabakaya zarar verir. Güneş'e çok uzun süre çıplak gözle bakmak göze ciddi zararlar verir ve körlüğe neden olabilir.

Güneş'e çıplak gözle bakmak zararlı olduğu gibi teleskop, dürbün, mercek, kamera gibi cihazlarla da bakmamalıyız. Güneş'i gözlemlemek için özel olarak üretilmiş filtreli gözlükler kullanılmalıdır.

 

 

Okunma 2449 defa Son Düzenlenme Pazar, 23 Eylül 2018 10:47

Yorum Ekle