Fen Bilimleri

 

Kuvvetin Etkisi Ölçülebilir mi?

Öğeyi Oyla
(123 oy)

 

 

Kuvvetin birimi Newton’dur. Kısaca N harfiyle gösterilir. Kuvvet birimi ünlü fizikçi Isaac Newton’un ismi ile anılmaktadır.Kuvvetin büyüklüğünü ölçmek için dinamometre adı verilen araç kullanılır.

 

 

 

      Dinamometrenin içinde şekilde görüldüğü gibi bir yay bulunur. Üzerinde ise ölçeklendirilmiş bir gösterge vardır. Dinamometreler içinde bulunan yayın esneme özelliğinden yararlanarak çalışır. Bir cisim dinamometrenin yayına asıldığında içindeki yay esner ve uzar. Bu uzama miktarından yola çıkarak cisimlere uygulanan kuvvet hesaplanır.

       Dinamometrelerin üzerinde ölçebileceği maksimum değer gösterilir. Her dinamometrenin ölçebileceği değer içinde bulunan yayın kalınlığına ve cinsine bağlıdır. Yayın kalınlığı arttıkça ölçebileceği değer de artar. Yay ince ise daha küçük kuvvetler ölçülür ve hassas bir ölçüm yapılmış olur.

       

Dinamometre ile ölçüm yapılacağı zaman, uygulanan kuvvetin büyüklüğünü ölçebilecek bir dinamometre seçilmelidir. Küçük kuvvetleri ölçen bir dinamometre ile büyük kuvvetleri ölçmek mümkün değildir. Örneğin en fazla 10N’luk kuvvet ölçebilen bir dinamometre ile 50N’uk bir kuvveti ölçemeyiz. Eğer böyle bir şey yaparsak dinamometrenin içindeki yay esnekliğini kaybeder. Dinamometre bozulur. 

 
 
 
 
 
 

 

Okunma 8197 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Ağustos 2017 17:38
Bu kategoriden diğerleri: « Kuvvet Nedir?

3 yorum

  • Yorum Linki zeynep sevde Cumartesi, 02 Kasım 2013 13:05 yazan zeynep sevde

    hiç bisey yok ki burda

  • Yorum Linki naber Çarşamba, 30 Ekim 2013 15:12 yazan naber

    çok bilgilendirdi tşk

  • Yorum Linki ali Çarşamba, 23 Ekim 2013 17:24 yazan ali

    haaaaa

Yorum Ekle