Pazar, 09 Aralık 2012 14:43

Havanın ve Suyun Direnci

Yazan 
Öğeyi Oyla
(613 oy)

Hava Direnci

Yüksek bir yerden bir cisim düşerken hızlanarak düşer. Örneğin 3. kattan düşen bir saksı ile 5. kattan düşen bir saksının düşüş hızları aynı değildir. Yağmur damlaları yere düşerken sürekli hızlanarak düşseydi yer yüzüne kurşun gibi yağabilirdi. Ama böyle değildir. Yağmur damlaları yere düşerken önce hızlanır, bir süre sonra hızları azalır ve sabit bir hızla yer yüzüne düşerler. Bu olay yağmur damlalarının hızlanmasını engelleyen bir kuvvetin var olduğunu gösterir.

Havada hareket eden cisimlerin hareketini zorlaştıran bir kuvvet vardır. Bu kuvvete hava direnci denir. Hava direnci sayesinde yağmur damlalarının hızı azalır ve yere belirli bir hızla ulaşırlar. Paraşütle atlayanlar da hava direnci sayesinde yere yavaşça inerler.

Havasız bir ortamda hava direnci de olmaz. Örneğin havası vakumla boşaltılmış bir cam kap içinde aynı yükseklikten bırakılan iki cisim hayal edelim. Bu cisimlerden biri diğerinden daha büyük olsa da aynı anda yere düşerler. Çünkü havasız bir ortamda hava direnci yoktur.

Su Direnci

Su içindeki cisimlerin hareketini zorlaştıran bir kuvvet vardır. Örneğin suyun içinde yürümek dışarıda yürümekten daha zordur. Su içinde hareket eden cisimlerin hareketi zorlaştıran kuvvete su direnci denir. Su direnci sürtünme kuvvet ve hava direnci gibi cismin hareketine ters yönde olur. Suda hareket eden canlılar su direncinden daha az etkilenmek için bazı yapılar geliştirirler. Örneğin balıkların vücutları kaygan bir yapıdadır. Gemiler ve diğer deniz taşıtları da su direncini azaltarak daha kolay hareket edecek şekilde tasarlanmışlardır.

Aynı cisme uygulanan su direnci hava direncinden daha fazladır. Bu nedenle cisimler suda havadan daha yavaş hareket ederler.

Hava ve su direnci cismin yüzey direncine bağlı olarak gelişir. Cismin yüzeyi ne kadar genişse hava ve su direnci o kadar artar. Örneğin paraşütler veya seyahat balonlarının yüzeyleri geniş olarak tasarlanmıştır. Böylece hava direnci artar ve havada uzun süre kalabilirler. Gemilerin alt kısımları su direncini azaltabilmek için sivri olarak yapılmıştır. Böylece su direnci azalır. Ve suda daha hareket ederler. Ya da aynı büyüklükteki iki kağıttan birini buruşturup, birini buruşturmadan yere doğru bırakırsak, buruşturulan kağıt düz olan kağıttan daha çabuk düşer. Çünkü düz olan kağıdın yüzey alanı daha geniştir.

Cismin hızı arttıkça havanın ve suyun uyguladığı direnç kuvveti artar. 

Okunma 18674 defa Son Düzenlenme Pazar, 24 Mart 2013 12:38

22 yorum

 • Yorum Linki gizem Cuma, 12 Ocak 2018 20:19 yazan gizem

  süper bayıldım.

 • Yorum Linki Ali Salı, 09 Ocak 2018 17:02 yazan Ali

  Selam arkadaşlar

 • Yorum Linki leyla Perşembe, 04 Ocak 2018 17:17 yazan leyla

  Turkce sinavinndan 84 aldim cok uzgunum hayatim btti egitim hayatimi bitircem ne yapmaliyim ben yardim edin hocanin gozundende duscem

 • Yorum Linki Merve Salı, 12 Aralık 2017 15:53 yazan Merve

  Saol be

 • Yorum Linki eray demir Pazartesi, 06 Mart 2017 13:57 yazan eray demir

  çok mgüzel valaha

 • Yorum Linki Abdurrezzak Kıllıbacak Perşembe, 26 Ocak 2017 16:43 yazan Abdurrezzak Kıllıbacak

  Bence idare eder ama yok ya da iyi ya

 • Yorum Linki Remix Adam Pazartesi, 19 Aralık 2016 16:54 yazan Remix Adam

  Olm bu ne ya -10 aldım şakakkkaaaaaa. Simdi yazcam sagolun

Yorum Ekle