Fen Bilimleri

 

Sürtünme Kuvvetini Öğrenelim

Öğeyi Oyla
(111 oy)

Bir cismin hareket ettiği yüzey cismin hareketini etkiler. Örneğin bir oyuncak arabayı halıda sürmek, buzda sürmekten daha zordur. Ya da bisiklet ile toprak yolda gitmek asfalt yolda gitmekten daha zordur. Bu örneklerde uygulanan kuvvet aynı olmasına rağmen cisimlerin hızlarının farklı olduğunu  görürüz.

Hangi yüzey oldursa olsun bir cismi, bir yüzey üzerinde iterken veya çekerken işimizi zorlaştıran bir kuvvet ile karşılaşırız. Yüzey ile cisim arasında, cismin hareketini zorlaştıran ve cismin hareket yönüne ters yönde oluşan bu kuvvete sürtünme kuvveti denir.

Sürtünme kuvveti cismin hareketine karşı koyar. Hangi yüzey olursa olsun (örneğin toprak, asfalt ya da buz) bir top vurduğumuzda top bir süre gittikten sonra durur. Çünkü yerdeki sürtünme kuvveti topun gidiş yönüne ters yönde olduğu için bir süre sonra yavaşlatır sonra da durdurur.

Kaygan yüzeylerde sürtünme kuvveti pürüzlü yüzeylerden daha azdır. Cam, mermer, beton gibi yüzeylerde sürtünme kuvveti azdır. Ayrıca bir yüzey kayganlaştırılarak sürtünme kuvveti azaltılabilir. Örneğin bir yere yağ döküldüğünde kayganlığı artar ve sürtünme kuvveti azalır. Halı, taşlı ya da topraklı bir zeminde ise sürtünme kuvveti çoktur.

Sürtünme kuvveti temas gerektiren bir kuvvettir. Aşağıdaki sürtünme kuvveti animasyonunu  inceleyiniz. Başlaya basarak izleyiniz ve yorumlayınız.

Sürtünme kuvveti günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer tutar. Eğer sürtünme kuvveti olmasaydı bıraktığımız cisimler yerlerinde durmaz sürekli kayar hareket ederlerdi. Yazı yazdığımız kağıt ile kalem arasında sürtünme kuvveti yazı yazabilmemizi sağlar. Böyle olmasaydı kalem sürekli kayardı ve yazı yazamazdık.

Biliyor musunuz?

Salyangozlar yavaş hareket eden canlılardır. Ancak sürtünmeye harcadıkları enerjiyi en aza indirmek için  bir yol bulmuşlar. Salyangozların ilerlerken arkalarında yumuşak bir sıvı bırakmasıyla diğer salyangozlar bu sıvının üzerinden hareket eder ve daha az bir enerji harcamış olurlar.

Okunma 13714 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Ağustos 2017 17:31

1 yorum

  • Yorum Linki Tuğçe Pazartesi, 31 Aralık 2012 15:24 yazan Tuğçe

    ben performans ödevi için '' sürtünme kuvvetinin hayatımızdaki yeri '' konusunu seçtim ve hiçbir yerde bulamıyorum lütfen yardımcı olunuz

Yorum Ekle