Fen Bilimleri

 

Ay'ın Hareketleri ve Evreleri

Öğeyi Oyla
(31 oy)

Ayın Hareketleri

Ay Dünya'ya en yakın gök cismidir. Ayda Dünya gibi kendi etrafında döner. Ay kendi ekseni etrafında dönerken, Dünya'nın etrafında da döner. Ayrıca Dünya ile birlikte Güneş'in etrafında da döner. Ay Güneş etrafındaki dönüşünü Dünya ile birlikte 365 gün 6 saatte tamamlar. Ay kendi etrafındaki ve Dünya etrafındaki dönüşünü eşit sürede tamamlar. Bu nedenle Dünya'dan baktığımızda Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz. Bu süre yaklaşık olarak 29 gündür.

Ay bir ışık kaynağı değildir. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Ay Dünya'nın etrafında dönerken Ay'ın Güneş'e dönük yerlerini görürüz. Ay'ın Güneş ışığı almayan yerlerini Dünya'dan göremeyiz. Bu nedenle Ay'ı gökyüzünde sürekli değişik şekillerde görürüz.  Ay'ın gökyüzünde görülen değişik şekillerine Ay'ın evreleri denir. Ay'ın evreleri düzenli olarak tekrar eden bir doğa olayıdır. Ay'ın dört tane evresi vardır. Bunlar yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olarak adlandırılır. Her evde yaklaşık bir hafta sürer.

Yeni Ay: Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde ayın karanlık yüzü Dünya tarafında kalır, bu nedenle yeni ay evresi ayın görünmediği karanlık evredir. Zamanla ay gökyüzünde ince bir şerit olarak görünmeye başlar. Ayın bu şekline Hilal denir.

İlk Dördün: Ayın sağ tarafının yarım daire şeklinde aydınlık olarak göründüğü evredir.

Dolunay: İlk dördün evresinden sonra ayın görünen yüzeyi genişlemeye devam eder. Sonunda bütün bir daire olarak göründüğü evreye Dolunay evresi denir. Bu evrede Ay Güneş'ten aldığı ışığın tamamını yansıtır.

Son Dördün: Dolunay evresinin ardından Ay'ın görünen alanı giderek küçülür. Bu sırada Ay bir kez daha yarım daire şeklinde görünür. Ay'ın sol tarafının yarım daire şeklinde aydınlık göründüğü evredir.

İnsan oğlu Ay'a ilk kez 1969 yılında ayak basmıştır. Ay'a ilk ayak basan kişi Neil Amstrong'tur. 

Okunma 6514 defa Son Düzenlenme Pazar, 20 Ağustos 2017 19:11
Bu kategoriden diğerleri: Farklı Şekillerde Ay »

Yorum Ekle