Fen Bilimleri

 

Pazar, 09 Aralık 2012 14:43

Havanın ve Suyun Direnci

Yazan 
Öğeyi Oyla
(649 oy)

Hava Direnci

Yüksek bir yerden bir cisim düşerken hızlanarak düşer. Örneğin 3. kattan düşen bir saksı ile 5. kattan düşen bir saksının düşüş hızları aynı değildir. Yağmur damlaları yere düşerken sürekli hızlanarak düşseydi yer yüzüne kurşun gibi yağabilirdi. Ama böyle değildir. Yağmur damlaları yere düşerken önce hızlanır, bir süre sonra hızları azalır ve sabit bir hızla yer yüzüne düşerler. Bu olay yağmur damlalarının hızlanmasını engelleyen bir kuvvetin var olduğunu gösterir.

Havada hareket eden cisimlerin hareketini zorlaştıran bir kuvvet vardır. Bu kuvvete hava direnci denir. Hava direnci sayesinde yağmur damlalarının hızı azalır ve yere belirli bir hızla ulaşırlar. Paraşütle atlayanlar da hava direnci sayesinde yere yavaşça inerler.

Havasız bir ortamda hava direnci de olmaz. Örneğin havası vakumla boşaltılmış bir cam kap içinde aynı yükseklikten bırakılan iki cisim hayal edelim. Bu cisimlerden biri diğerinden daha büyük olsa da aynı anda yere düşerler. Çünkü havasız bir ortamda hava direnci yoktur.

Su Direnci

Su içindeki cisimlerin hareketini zorlaştıran bir kuvvet vardır. Örneğin suyun içinde yürümek dışarıda yürümekten daha zordur. Su içinde hareket eden cisimlerin hareketi zorlaştıran kuvvete su direnci denir. Su direnci sürtünme kuvvet ve hava direnci gibi cismin hareketine ters yönde olur. Suda hareket eden canlılar su direncinden daha az etkilenmek için bazı yapılar geliştirirler. Örneğin balıkların vücutları kaygan bir yapıdadır. Gemiler ve diğer deniz taşıtları da su direncini azaltarak daha kolay hareket edecek şekilde tasarlanmışlardır.

Aynı cisme uygulanan su direnci hava direncinden daha fazladır. Bu nedenle cisimler suda havadan daha yavaş hareket ederler.

Hava ve su direnci cismin yüzey direncine bağlı olarak gelişir. Cismin yüzeyi ne kadar genişse hava ve su direnci o kadar artar. Örneğin paraşütler veya seyahat balonlarının yüzeyleri geniş olarak tasarlanmıştır. Böylece hava direnci artar ve havada uzun süre kalabilirler. Gemilerin alt kısımları su direncini azaltabilmek için sivri olarak yapılmıştır. Böylece su direnci azalır. Ve suda daha hareket ederler. Ya da aynı büyüklükteki iki kağıttan birini buruşturup, birini buruşturmadan yere doğru bırakırsak, buruşturulan kağıt düz olan kağıttan daha çabuk düşer. Çünkü düz olan kağıdın yüzey alanı daha geniştir.

Cismin hızı arttıkça havanın ve suyun uyguladığı direnç kuvveti artar. 

Okunma 21457 defa Son Düzenlenme Pazar, 24 Mart 2013 12:38

17 yorum

 • Yorum Linki Abdurrezzak Kıllıbacak Perşembe, 26 Ocak 2017 16:43 yazan Abdurrezzak Kıllıbacak

  Bence idare eder ama yok ya da iyi ya

 • Yorum Linki Remix Adam Pazartesi, 19 Aralık 2016 16:54 yazan Remix Adam

  Olm bu ne ya -10 aldım şakakkkaaaaaa. Simdi yazcam sagolun

 • Yorum Linki dasd Pazar, 18 Aralık 2016 07:39 yazan dasd

  sözlümden 100 aldım

 • Yorum Linki bla Pazar, 11 Aralık 2016 10:29 yazan bla

  teşekkürler

 • Yorum Linki ensar bourreau Perşembe, 08 Aralık 2016 18:12 yazan ensar bourreau

  az yapmışlar
  beyenmedim

 • Yorum Linki ensar Perşembe, 08 Aralık 2016 18:11 yazan ensar

  az yapmışlar
  beyenmedim

 • Yorum Linki beril su Çarşamba, 07 Aralık 2016 20:28 yazan beril su

  çok güzel anlamama yardımcı oldu ellerinize sağlık

Yorum Ekle