Pazar, 28 Ekim 2012 11:30

Yumurta Deneyleri

Yazan 
Öğeyi Oyla
(49 oy)

ZIPLAYAN YUMURTA:

 

Malzemeler:

1 tane beyaz taze tavuk yumurtası

Sirke

kavanoz

Yumurtayı kavanoza koyduk ve sirke ile doldurduk. İki gün beklettik. Yumurtamız geçirgen fakat şeklini kaybetmemiş oldu. Sirke yumurtanın tüm kabuğunu yok etti. Yani kalsiyumu yok etti. Geriye yumurta zarı kaldı.Yumurtanın içini rahatlıkla görebilirsiniz. İsterseniz salladığınızda yumurtanı sarısının hareketini de takip edebilirsiniz.

Eğer bunu çok pişmiş bir yumurta ile yaparsak, kabuk aynı şekilde eriyecektir.Geriye zıplayabilen silgi kıvamında bir yumurta kalacaktır.( çok yüksekten zıplatmayın. patlar )

Eğer çılgın bir şey yapmak istiyorsanız sirkenin içine kemik koyun ve bir haftadan biraz fazla bekletin. Süre dolduğunda kemik yeteri kadar taze ise kemiği bükebilirsiniz. Hatta düğüm bile atarsınız.Çünkü kalsiyum eriyecektir ve geriye zayıf bağlar kalacaktır.

YUMURTALARLA GİZLİ HABERLEŞME:

 Malzemeler:

  Yaklaşık 5 dakika pişmiş yumurta

   Sirke

  Potasyum aliminyum sülfat (şap)

Yaklaşık 5 dakika pişmiş yumurtayı soğumaya bıraktık. Bir kaşık sirke içinde olabildiğince fazla şapı çözdük. (Şapı eczanelerden ve temizleyici parlatıcı satan yerlerde bulabilirsiniz.)  Bu çözeltiyi kullanarak yumurtanın kabuğuna istediğinizi yazın. Kuru olmasına dikkat edin. Daha sonra kabuk soyulduğunda yazdığınız mesaj yumurtanın üstünde görülecektir.

(Bu yöntemi uyguladığınız yumurtaları her gün yemek zarar verebilir. Çünkü şap uzun yıllardır parlatıcı olarak kullanılan bir temizlik aracıdır. Alüminyum içerdiği için Alzheimer hastalığına sebep olabilir.)

( Yumurtanın cinsi, pişirme süresi önemlidir )

 GÜMÜŞ YUMURTA:

                   Malzemeler:

Oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası

Mum

Bir kap ve su

Bunun için oda sıcaklığında beyaz tavuk yumurtası gereklidir.Yumurtayı mum alevinde dumandan kararana kadar bekletelim.Her tarafı kararmalıdır.Numara burada.Çünkü yumurtayı çevirirken elinizden kayıp düşebilir.Kendinizi yakmamaya dikkat edin.

Her tarafı siyah kaplanınca, yavaşça su dolu kaba bırakalım. Su ile kaplanınca iste bulunan karbon suya karşı koyacak ve yumurtanın etrafında ince bir hava tabakası tutacaktır. Bu da yumurtayı gümüş kaplı gibi gösterecektir.

 ŞİŞEDEKİ YUMURTA:

Malzemeler:

          Kabuklu, çok pişmiş yumurta

          Şişe

          Ufak bir kağıt parçası

Kabuklu, çok pişmiş yumurta kullanın. Ağzından yumurtanın geçemeyeceği büyüklükte bir şişenin ağzını ufak bir kağıt parçası ile tıkadık ve şişeye soktuk. Kağıdı yakıp ve hemen yumurtayı şişenin ağzına dayadığımızda, yumurta içeri çekilecektir. Aslında içeri çekilmiyor, itiliyor. Basınç farkından dolayı hava onu içeri itiyor.

Dışarı çıkarmak için şişeyi ağzınıza dayayıp havayı içinize çekin ve yumurtayı şişenin ağzına getirdiğinizde kendiliğinden dışarı çıkacaktır.

             YÜZEN YUMURTA:

                    Malzemeler:

           Tuzlu ve normal su

           Yumurta

Çiğ yumurta çok tuzlu suda yüzebilir. Bir bardağın yarısını tuzlu su ile doldurup, diğer yarısını normal su ile doldurduk. Birbirine karışmamasına dikkat ettik. Yumurtayı yavaşça bıraktık. Katman arasına geldiğinde yumurta askıda kalacaktır. Biraz daha tuz ilave ettiğinizde yukarı doğru, su ilave ettiğinizde aşağı doğru hareket edecektir. Çünkü yoğunluğu içinde bulunduğu sıvının yoğunluğundan az olan cisimler yüzerken, yoğunluğu fazla olanlar batar. Tuzlu suyun yoğunluğu normal sudan fazladır.

Okunma 6277 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 27 May 2013 17:40

1 yorum

  • Yorum Linki diyor ki Pazartesi, 25 Nisan 2016 15:55 yazan diyor ki

    ellerinize sağlık çok begendim işime yaradı (:

Yorum Ekle