Fen Bilimleri

 

Pazartesi, 09 Şubat 2015 21:26

5.Sınıf Sürtünme Kuvvetini Gözleyelim

By 
Öğeyi Oyla
(2 oy)

ETKİNLİĞİN ADI:SÜRTÜNME KUVVETİNİ GÖZLEMLEYELİM

ETKİNLİĞİN AMACI:Sürtünme kuvvetinin nelere bağlı olduğunu gözlemlemek

ETKİNLİKTE KULLANILAN MALZEMELER:

·         Ayakkabı Kutusu

·         Kitap

·         Maket Bıçağı

·         Kalem

·         Lastik

·         Plastik Yüzey

·         Tahta Yüzey

·         Bir su bardağı toprak

·         Cetvel

ETKİNLİĞİN YAPILIŞI:

·         Kutunun üst kısmını sadece lastik girebilecek kadar delin.

·         Lastiği bu delikten geçirin ve çıkmaması için arkasına kalem geçirin.

·         Lastiğin diğer ucuna cetveli geçirin ve kutuyu önce tahta yüzeyde hareket ettirin. Bu sırada lastik gerilecektir. Kutu hareket ettiği anda lastikteki gerilmenin mesafesini cetvelle ölçün ve kalemle bu noktayı işaretleyin.

·         Kutunun içine kitapları yerleştirin ve yukarıdaki işlemleri tekrarlayın. Bu kez cetvelde kaç santimetreyi işaretlediniz? Kutu dolduğunda uyguladığınız kuvvetle boşken uyguladığınız kuvveti karşılaştırın.

·         Yukarıdaki 3. ve 4. maddelerdeki uygulamaları plastik yüzeyde tekrarlayın. Plastik yüzeyde, kutu boşken ve doluyken uyguladığınız kuvvetlerle tahta yüzeydeki kuvvetleri karşılaştırın.

·         Yukarıdaki 3. ve 4. maddelerdeki uygulamaları plastik yüzeyin üzerine toprağı dökerek tekrarlayın. Tahta, plastik ve toprak dökülmüş plastik yüzeylerde lastikteki gerilme miktarlarını kıyaslayın.

ETKİNLİĞİN SONUCU:

I. düzenekte; üzerinde kitap olmayan kutuyu çekmek için daha az kuvvet gerektiği görülür. O hâlde cismin ağırlığı artarsa sürtünme kuvveti de artar.

II. düzenekte zemin plastik olduğunda cismi hareket ettirmek için daha fazla kuvvet gerektiği görülür. Bunun nedeni plastik yüzeyde sürtünme kuvvetinin tahta yüzeye göre daha fazla olmasıdır.

III. düzenekte plastik zemine toprak döküldüğünde yüzeyin pürüzlülüğü artar. Bu durumda sürtünme kuvveti de artar.

Bir yüzey üzerinde bulunan cisme etki eden sürtünme kuvveti yüzeyin cinsine bağlıdır. Yüzey ne kadar pürüzsüz ise sürtünme kuvveti o kadar az olur. Yüzey pürüzlü ise sürtünme kuvveti de büyük olur.

Okunma 1866 defa

Yorum Ekle